http://pbl.fri13.net/ – Alternativnč˝ lesnickč˝ ďasopis
(5.12.2004 15.54, Milan Košulič st.)
Na vysvětlování primárních příčin "odumírání jedle" (dále jen OJ), jako dlouhodobého chorobného stavu, se řadu let podílely desítky monokauzálních teorií. To nevedlo k úspěchu. Bylo nutné obrátit pozornost na rostlinu samotnou, její ekologii, genetiku populací, původ (provenienci), tzn. zkoumat věc spíše genekologicky než patologicky.
Skutečnost, že intenzita a rozsah onemocnění jedle se v 2. polovině 20. století více či méně, někdy zcela zásadně liší podle zeměpisného výskytu, nemohla badatelům uniknout. Zatímco OJ se běžně vyskytuje všude ve střední Evropě, ve Francii i v sev. a střední Itálii, jihoitalská (Kalábrie) a korsická jedle je zdravá, stejně jako jedle východních a jižních Karpat, na jihu bývalé Jugoslávie a Bulharska. Mimo přirozený areál jedle se její onemocnění vyskytuje v severozáp. Německu a Dánsku, ale nepůvodní (kultivované) jedlové porosty na záp. pobřeží jižního a středního Norska, tj. přes 1500 km severně od severní hranice jejího přirozeného areálu, mají vynikající vitalitu a jsou bez symptomů onemocnění. Ukazuje se, že teprve tam na severu se středoevropská jedle mohla správně rozvinout. Snad proto, že hned na počátku své reemigrace byla specializována na podobné klimatické poměry.
Bylo tedy zřejmé, že původ (provenience) jedle je tou důležitou, ne-li rozhodující okolností v její náchylnosti k onemocnění a vůbec k problémovému ekologickému chování.
První provenienční výzkum DENGLERa (1905) ve Švýcarsku s domácími proveniencemi to nepotvrdil. Nezjistil žádné podstatné rozdíly v ekologickém chování jedle, podmíněné její proveniencí. Tím pomalu vzniklo přesvědčení, že "stejnost" je pro jedli charakteristická. Výzkumem LARSENa a SCHAAFa (1985) a LARSENa (1986) vznikl zcela nový celkový obraz jedle. Podle něj se malou proměnlivostí a morfologickou stejností vyznačuje jen středo- a západovropská jedle. Naproti tomu jedle z Kalábrie (jižní Itálie) vykazuje velkou proměnlivost, kterou lze vysvětlit geografickou polohou místa původu a která ukazuje na ekologicky výraznou adaptační schopnost (LARSEN 1986). Tato adaptační schopnost daleko přesahující hranice Kalábrie, je doložena vynikajícím objemovým přírůstem a stabilitou kalábrijské provenience v severní Itálii (PAVARI 1951) a v Dánsku (LOFTING 1977, LARSEN 1981). Velká individuální proměnlivost kalábrijské jedle byla pozorována v provenienčním výzkumu GIANNINIm (1973) a LOFTINGem (1977); také NITZELIUS (1968) a KRAMER (1984) informují o velké morfologické proměnlivosti jedle z Kalábrie. Zdá se, že hranice mezi velmi proměnlivou kalábrijskou jedlí a "stejnou" jedlí střední Evropy probíhá podle LARSENa (1986) střední Itálií.
Také na jihovýchodě areálu potvrzuje LARSEN (1986) přibývající proměnlivost ve směru na jih. Přibývající proměnlivost a vitalita byla prokázána v Jugoslávii od severu (Srbsko, Chorvatsko) k jihu (Ostmontenegro, Makedonie) (HORVAT-MAROLT a KRAMER 1982, HORVAT-MAROLT 1985, KRAMER 1985). DOBRINOV a GAGOV (1985) informují o velké proměnlivosti jedle v Bulharsku.V souvislosti s přibývající proměnlivostí lze konstatovat i zvětšení ekologické amplitudy; co do rozšíření podle nadmořské polohy vyskytuje se jedle v sev. Jugoslávii mezi 800 a 1200 m n. m., zatímco v jižní Jugoslávii to je mezi 800 a 1200 m n. m. (HORVAT- MAROLT 1985).
Řada výzkumů příčin OJ se zabývá srovnáváním fenotypicky nemocných a zdravých stromů z téhož stanoviště. Vypovídací schopnost takového výzkumu je ovšem omezená, jelikož není možné zjistit, zda pozorované rozdíly jsou genetické, stanovištní nebo náhodné. Většinou dále není možné rozlišit primární a sekundární stresory.
Teprve výsledky LARSENova šetření (1981) týkající se výnosového a zdravotního vývoje různých proveniencí jedle za dobu 45 let ve dvou provenienčních pokusech v Dánsku upozorňují na to, že provenienčně podmíněné rozdíly v náchylnosti vůči OJ existují. Provenience z Kalábrie (jižní Itálie) a z jižní Jugoslávie (Makedonie) se vyznačují zcela zdravými stromy s hlubokou a hustě ojehličenou korunou, zatímco všechny provenience z centrální a západní části území výskytu jedle (ČR, Německo, Švýcarsko, Rakousko, sev. Itálie a Francie) se výrazně vyznačovaly odumíráním jedle. Zdravotní "mezipostavení" zaujímají přitom provenience ze severních Karpat Rumunska. Přibližně totéž jako shora uvedený výzkum potvrdil i provenienční pokus založený v r. 1925 v sev. Itálii (Vallombrozo). Kalábrijská jedle měla zřetelně větší vitalitu než domácí provenience.
Podle LARSENa (1986) je nutné hledat příčiny geograficky podmíněného zúžení genetické proměnlivosti jedle v jejím chování v refugiích během poslední ledové doby a v historii její reemigrace. Dnes se uznává, že jedle přežila poslední zalednění v jižní a střední Itálii. Nejlépe je doloženo GRÜGERem (1977) zmiňované refugium v jižní Kalábrii (Canolo Nuvuo, 900 m n. m.) a rovněž bylo prokázáno refugium u pontických bažin jižně od Říma (TONGIORGI 1936).
K reemigraci jedle docházelo od konce ledové doby před asi 12000 roky přes Apeniny a Alpy do horských oblastí východní, střední a západní Evropy (LANGER 1963, ZOLLER 1974, KRAL 1974, 1979, 1980a, b). V italských refugiích tehdy převládalo sucho. Proto se tam nevyskytovala velká souvislá lesní území, ale spíše solitérní zbytky, jednotlivé stromy a jejich skupiny někdejší zonální lesní vegetace. Šlo asi o více zeměpisně od sebe oddělených malých refugií ve střední a jižní Itálii. Podle GRÜGERa (1977) měla Kalábrie během ledové doby ze všech míst středomořského území nejvyšší atmosférické srážky a proto i nejlepší podmínky pro růst stromů. Náhlé zhoršení klimatu, které přineslo starší a mladší dobu tundry, mohla jedle Kalábrie přečkat při zachování své plné genetické proměnlivosti: jednak pro všeobecně tam příznivější klimatické podmínky, jednak pro téměř 2000 m vysoké pohoří vzdálené jen několik málo km od moře, které umožnilo při krátkodobých klimatických změnách velmi rychlou migraci do klimaticky právě příznivější zóny. Tak by bylo možné vysvětlit onu velkou variabilitu kalábrijské jedle, která spíše odpovídá svou genetickou pestrostí a adaptabilitou jedli Evropy před posledním zaledněním.
Větší proměnlivost a adaptační schopnost jihoevropské jedle (Bulharsko, Makedonie, sev. Řecko) si lze do jisté míry vysvětlit i introgresní hybridizací s Abies cephalonica (introgrese = šíření genů z jednoho druhu do druhého druhu při dlouhodobé hybridizaci).
Důvod, proč konkurence silně schopná kalábrijská jedle v poledové době nereemigrovala směrem na sever, absentovala při osídlení celé střední a východní Evropy a přenechala tento proces jedli ze středoitalského prostoru (Abruzo), vysvětluje LARSEN (1986) takto: mezi jižní Abruzo (cca na úrovni Říma) a Kalábrií nevytvářejí Apeniny žádný souvislý horský řetěz, na němž by poledová reemigrace jedle mohla probíhat. S dozníváním würmského glaciálu se kalábrijská jedle v tomto prostoru silně rozšířila a zůstala tam dodnes prakticky izolována. Jedle severnějšího refugia (z prostoru Abruzo) však měla před sebou volnou cestu, ve které jí "nepřekážel" žádný jiný jehličnan. Ekologickou niku plně využila pro sebe.
Podle hypotézy o omezených migračních možnostech kalábrijské jedle po skončení posledního glaciálu muselo se glaciální refugium (spíše refugia), z něhož pak putovala na sever, vyskytovat severně od Kalábrie, tzn. pro reemigraci nejblíže možně. Během zhoršených klimatických podmínek (sucho, chlad, snad pronikající hluboko na jih) ke konci ledové doby (mohla přežívat jen za zvláště příznivých půdních poměrů) se nemohla diferencovat. Lze však předpokládat vznik silné jednostranné selekce. Ta byla spojena se zúžením genetické proměnlivosti. Také četnost jedinců dané populace silně poklesla a tím se zřejmě uplatnil i genetický drift, který její genetickou pestrost dále snížil. "Selekcí byla refugiální populace tak silně zúžena a specializována, že neměla potřebnou genetickou variabilitu (flexibilitu), aby se časově a prostorově heterogennímu prostředí poledové střední Evropy přizpůsobila", uvádí LARSEN (1986). Z toho lze usoudit, že takto dotčená jedle musela v celé střední Evropě nutně reagovat degenerativními projevy, až stadiem odumírání, jakmile se jeden či více faktorů prostředí výrazně změnily; tj. faktorů, na jejichž změnu jedle svou adaptabilitou prostě nestačila. To ovšem také znamená, že se na takové prostředí poledové Evropy nedokázala ani přizpůsobit na svých reemigračních cestách. To následně vysvětluje, proč jedle střední Evropy jako první dřevina reaguje na zvyšující se ekologickou zátěž prostředí a je považována za bioindikátor znečištěného ovzduší. K zařazení této teorie OJ do konceptu degenerativního onemocnění podle MANIONa (1981) je třeba posuzovat postulované genetické zúžení a z něj chybějící flexibilitu a adaptabilitu za základní, stále disponibilní predispoziční stresor, který jedli apriori senzibiluje jako spouštěcí stresor.
Je otázka, zda jedlové problémy ve střední Evropě lze vyřešit zaváděním kalábrijské jedle. Jak se zdá, je to zatím možné jen v Dánsku. Pro další oblasti Evropy jsou nutné dlouhodobější provenienční pokusy, aby se ověřila především její odolnost k mrazu a potvrdila výzkumem GIANNIho (1973) a MAGNUSSENa (1980) doložená přibližně stejná rezistence kalábrijské jedle k zastínění jako u středoevropské jedle.
Pro využití možných výhod kalábrijské jedle, aniž by přitom došlo k většímu riziku, mohl by se vyzkoušet tento modelový postup: v obnovní fázi by se mělo vnášet jisté procento (asi 20%) kalábrijské jedle, a to jak v uměle zakládaných kulturách, tak sadbou v přirozených obnovách. Další vývoj a selekce by se pak měla ponechat na přírodě (klima, patogeny) i lesníkovi (kvalita, růst). Osvědčí-li se kalábrijská jedle na daném stanovišti zdravotně a vývojově trvale, bude se na cílovém porostu a tím také při obnově přiměřeně podílet a tudíž po terénním zkoušení po celou obmýtní dobu dále povedou její lépe adaptované dědičné vlastnosti. Domácí jedle by přitom zůstala obsahově zachována, tj. v objemu, v němž by se zachovala v konkurenci s kalábrijskou jedlí. Takový "přírodě blízký" postup je málo nákladný, málo rizikový a, pokud by se kalábrijská jedle osvědčila, po jediném zásahu by poskytla trvalou pomoc. Pokud by kalábrijská jedle naopak selhala, "nic moc" by se v podstatě nestalo pro její ne příliš velké zastoupení.
(Napsáno s využitím výzkumu J.B. LARSENa (1986): "Das Tannensterben: Eine neue Hypothese zur Klärung des Hintergrundes dieser rätselhaften Komplexkrankheit der Weißtanne (Abies alba Mill.)
Říjen, 2004
Publikováno v Lesu zdar č. 4/2005.
Swiss Replica Watches | replica watches https://www.bassreplica.com
(19.10.2008 21.15, milan)
Dne 20.10.2008 jsme na adrese spustili internetový časopis Přírodě blízké lesnictví v novém vzhledu a s vylepšenými komentáři. Autorem grafiky a technickým redaktorem je Jaroslav Košulič.
(14.10.2008 22.07, milan)
Fotky Slevové kódy Sperky-image z poslední exkurze Pro Silva Bohemica na revíru Cvilín LS Město Albrechtice
(14.10.2008 17.45, milan)
Termíny seminářů pořádaných MZe v rámci kampaně za snížení stavů zvěře najdete na
(16.6.2008 17.04, milan)
AWS D1.1Velmi rozsáhlá rešerše doplněná dotazníkovým šetřením na téma
(1.3.2008 21.32, milan)
V sekci "odkazy" najdete expertní verzi NLP II předanou vloni v létě do mezirezortního projednávání.
Počet přístupů: